• 01 BŘE 16
  Skleníky ve městě

  Skleníky ve městě

  Žijete ve městě, ale rádi byste si pěstovali vlastní zeleninu v biokvalitě? To je nyní možné díky novému typu městského skleníku, který funguje na bázi hydroponie (pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku) a aquakultury (chov vodních živočichů).

  Městské skleníky využívají udržitelný způsob hospodaření postavený na symbióze vodních živočichů a rostlin, tzv. aquaponiku. Ryby v nádrži produkují odpad bohatý na živiny, které rostliny potřebují. Kořeny rostlin vodu přefiltrují a ta může znovu do oběhu. Skleník tak tvoří uzavřený systém, ve kterém koluje voda. Rybí trus je pomocí bakterií a filtrů přeměňován na dusitan, kterým jsou pak rostliny hnojeny. Po zalití se voda opět vrací do oběhu.

  Průkopníci tohoto způsobu hospodaření uvádějí, že starost o skleník, který je schopen pokrýt dvě třetiny spotřeby tříčlenné domácnosti, zabere zhruba půlhodinu denně. Elektřinu, která zajišťuje cirkulaci a filtraci vody, vyrábějí solární panely. Krmení pro ryby, sazeničky a vodní filtry jsou pak to jediné, co se musí ve skleníku doplňovat.

  Idea městských skleníků pochází ze Švýcarska, konkrétně z curyšské skupiny UrbanFarmers. Pilotní projekty se ale již rozmáhají na mnoha místech Evropy, například v Berlíně, Paříži nebo Amsterodamu.

  (Infromace převzata z www.ceskatelevize.cz/ct24)